Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimas

Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimas

 

Planuojant sodą reiks parinkti vietą atsižvelgiant į dirvožemį , gruntinio vandens gylį sklype, atstumą iki kaimyno sklypo, o taip pat reikės gerai paruošti sodmenis, duobes ir kuolus.

Pirkdami vaismedžius ir vaiskrūmius būtinai pasidomėkite jų augumu.Bus labai svarbu , kad pasodinti medžiai ne tik nemestų šešėlio ant kaimyno sodo, bet kad netrukdytų įruošti lysves tarp vaismedžių ir nemestų šešėlio ant kitų augalų. Per tankiai suaugę vaismedžiai gali trukdyti kitiems augalams, o taip pat padidėja ligų ir kenkėjų pavojus.

Nupirktų vaismedžių šaknis , pervežant į sodinimo vietą, reikia suvinioti į drėgną skudurą. Jei nupirktų vaismedžių , vaiskrūmių nežadate tuojau pat sodinti, apkaskite juos drėgnomis žemėmis. Apkasdami žiūrėkite , kad žemės užpildytų tarpus tarp šaknų. Tada žemę atsargiai sumindykite ir gausiai palaistykite.

Rudenį pasodinti vaismedžiai labai nukenčia nuo pelėnų. Taip pat reikalingos tvoros arba tvorelės apsaugoti nuo kiškių.

Rugsėjo pabaiga ir spalio mėnuo yra pats tinkamiausias laikas sodinti dauguma vaismedžių ir vaiskrūmių. Tik drėgnose dirvose geriau sodinti pavasarį.

Jei sodinate tik keletą sodinukų tai pakanka paruošti tik sodinimo vietą. Sodinimo duobės gylis ir plotas priklauso nuo vaismedžio ar vaiskrūmio formos. Duobes vaismedžiams iškasti ir pagerinti reikia iš anksto . Duobės skesmuo turi būti mažiausiai apie 100 cm . Uogakrūmiams paprastai užtenka 50 cm , kurios gilis 50cm-60 cm . Jos dugnas purenamas kastuvu .Kasant duobę, viršutinis kultūrinis dirvos sluoksnis ir po juo esantis paprastai pilamas į skirtingas krūvas, kurios taip ir paliekamos iki medelio sodinimo. Jei sodinate augalus rudenį, paruošus duobę, iškastoji žemė sumaišoma su humusu ir maisto medžiagomis tuojau pat supilama atgal į duobę. Kad iki sodinimo žemė spėtų šiek tiek susigulėti, duobė ruošiama 2-3 savaites prieš sodinimą.

Kasam taip, kad duobės centre susidarytų kauburėlis pastatom sodinuką taip , kad pasiskleistų šaknys. Labai svarbu , kad sodinamų vaismedžių skiepijimo vieta liktų virš dirvos paviršiaus.

Pasodinto vaismedžio ar vaiskrūmio šaknys turi būti gerai apgultos žemių. Kad nepažeistumėte šaknų, tuščius tarpus rankomis pripildykite žemių. Supilta į duobę žemė aplink sodinuką gerai suminama nepažeidžiant jo šaknų ar kamieno. Aplink pasodintą medelį padaroma vadinamoji lėkštė laistymui . Jos kraštai paliekami aukštesni. Medelis pririšamas prie kuolo ir gausiai paliejamas, kad žemės sušlaptų net žemiau šaknų zonos. Sudrėkus ji gerai apguls medelio šaknis.

Pasodintų vaismedžių pomedžiai mulčiuojami durpėmis, perpuvusiu mėšlu, pjūvenomis, organinėm atliekom arba ne visai paruoštu kompostu. Mulčas apsaugos vaismedžio šaknis nuo galimų šalčių ir ilgiau sulaikys drėgmę dirvoje.

Pasodintą medį pririšti prie kuolo reikia taip, kad jis ant jo nepakibtų. Pasodinus žemę duobėje vis dar šiek tiek slūgsta. Turekite tai omeny rišdami medelį.

Kuolai turi būti be žievės, dėl kenkėjų , dar geriau galus impregnuoti, kad tarnautų ilgiau. Ilgis priklauso ne tik nuo vaismedžio aukščio, bet ir nuo dirvožemio. Lengvoms smėlio dirvoms kuolai ruošiami ilgesni negu sunkioms.

 

Visiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams labiau tinka nerūgščios dirvos. Ten kur stinga kalkių - kaulavaisiai auga blogiau. Obelys geriausiai auga - humusingose, šiek tiek drėgnose dirvose, o kriaušėms labiau tinka derlinga, daugiau sausa, šilta dirva.

 

Serbentų ir agrastų sodinimas

 

Taip pat pavasarį , kaip ir rudenį sodiname ir naujus serbentų ir agrastų krūmus. Serbentai  ir agrastai pakenčia pusšešėlį, tačiau kur kas geriau dera auginami atviroje saulėtoje vietoje. Todėl nereikėtų jų sodinti  labai arti jaunų vaismedžių. Augančio vaismedžio vainikas  didėja, o pavėsyje atsidūrusių uogakrūmių derlius gerokai sumažėja. Geriausiai geltonųjų, raudonųjų serbentų krūmus sodinti 1,5 m atstumu. Juoduosius serbentus reikėtų auginti 2 m atstumo tarpais. Kamieniniai serbentai sodinami 1 m atstumu, kadangi jie dažnai  yra auginami viena eile.

 

Aviečių sodinimas

 

Avietynui tinkamiausia yra atvira, saulėta ir mažiau gaunanti pavasarinių šalnų vieta. Taip pat turi būti  neužmirkstanti dirva. Mėgsta labiau  lengvesnes negu sunkias dirvas.  Avietės geriausiai auga humusingoje, daug maisto medžiagų turinčioje , silpnai rugščioje ph 5,6 dirvoje. Lengvose dirvose , kur plonas derlingas ariamasis sluoksnis, auginamas avietes reikia gausiai laistyti. Nuo gegužės iki uogų sirpimo pradžios labai svarbu ,kad avietėms netruktų drėgmės, nes uogos bus smulkios ir derlius negausus.Drėgmę gerai saugo mulčas.  Aviečių derlius būna didesnis, kai dirva apie augalus mulčiuojama organinėmis medžiagomis. Mulčiavimui tinka durpės,  pjūvenos, nupjauta vejų žolė, šiaudingas mėšlas, medžio žievės. Mulčiuotos avietės rečiau serga žievėplaiša.  Avietės gali būti sodinamos eilėmis , tarp augalų paliekant  0,5m , o tarp eilių 1,50 m atstumus. Sodiname avietes rudenį arba ankstyvą pavasarį. Sodinukai sodinami negiliai.  Sodinant svarbu, kad šaknies kaklelis atsidurtų 2 cm po žeme. Žemė apie pasodintą augalą gerai apspaudžiama , paskui palaistoma ir  dirva mulčiuojama. Pradžioje reiks išravėti piktžoles, vėliau  krūmai gražiai sutankėja ir natūraliai apsisaugo nuo piktžolių.  Tręšiant   vienam  kvadr. metrui  reikia apie 50 gramų kompleksinių trąšų pavasarį ir vėl apie 50 gramų kompleksinių trąšų avietėms žydint.   

 

Šilauogių sodinimas

 

Šilauogėms auginti ruošiamas substratas iš rūgščių durpių, papuvusių pjūvenų, susmulkintų žievių, pridedant žemių. Patogiausia auginti sodinant eilėmis. Kasama tranšeja apie  70-80 cm plocio ir apie  40 cm gylio. Į tranšėją pilamos durpės, pjuvenos, pušų žievės ir viskas maišoma.

Šilauoges galim sodinti rudenį arba pavasarį. Geriausiai tinka 2-3 metų sodinukai. Svarbu sodinti gerai palaistytus krūmelius.  Šilauoių derlius  gausesnis bus, jei sodinsite kelias skirtingas veisles. Svarbu parinkti vietą, kad pavasarį nepasemtų vanduo, nes tai gali jas pražudyti. Sodinama kas  1-1,2 m . Sodinant daugiau krūmų tinka sodinti eilėmis tarp eilių paliekant apie 2-3 metrus. Pasodinus būtina palaistyti. Svarbu dažnai laistyti, kol šaknelės iš vazono substrato išaugs . Tai trunka apie 1-1,5 mėnesio. Tai ypač atsakingas momentas. Jei augalai karštą dieną apvysta, tai reiškia, kad jiems trūksta drėgmės.

Pasodintus šilauogių krūmus svarbu mulčiuoti pjuvenomis, nupjauta vejų žole, smulkintomis  pušų žievėmis ir rugščia durpe. Tai padės apsaugot krūmus nuo piktžolių ir palaikys drėgmę.Naudojant pjuvenas kaip mulčą reikia tręšiant  padidinti azoto kiekį.