Skiepijimas

Skiepų( įskiepių) paruošimas

 

Skiepai(įskiepiai) pjaunami žiemos pabaigoje arba tiesiog prieš skiepijimą. Tačiau jei prognozuojami šalčiai, skiepus reikia imti anksčiau ir saugoti susukus į polietileno plėvelę užkąsti į sniegą.

 

Skiepijimas sudūrimu

 

Šis būdas naudojamas kai poskiepio ir įskiepio storis panašus. Šiuo būdu skiepijant įskiepis ir poskiepis suauga greitai. Kai poskiepio ir įskiepio storis skiriasi suglaudžiama ir žiūrima, kad jų žievės sutaptų nors viename šone. Geresnį suaugimą duoda kai skiepijama pagerintu sudūrimu. Taip skiepijant poskiepis ir įskiepis įskeliami. Įskėlimai daromi pjūvio viduryje ir po to įskiepis sujungiamas su poskiepiu. Žaizda apvyniojama polichlorviniline plėvele . Tepalu užtepamas tik įskiepio galas.

 

Skiepijimas šoniniu įpjovimu

 

Šis būdas dažniausiai naudojamas vaismedžius perskiepijant. Skiepijamo vaismedžio vainiko šakos patrumpinamos iki metro ilgio nuo liemens, o viršutinės šakos paliekamos truputi ilgesnės . Į vieną šaką galima skiepyti po vieną, du ar tris įskiepius. Šaka į kurią norime įskiepyti įpjaunama įstrižai siekiant medieną . Skiebūglio galas nupjaunamas pleištu ir įspaudžiamas į įpjovą. Po to aprišama skiepijimo juostele. Sodo tepalu tepamas stiebūglio galas ir pažastis. Įskiepiams prigijus ir užaugus juos galima išretinti , paliekant kiek reikia, kad nesutankėtų vainikas .

 

Akiavimas

 

Dažniausiai taikomas jauniems dar medelyne augantiems ar kelis metus augantiems vaismedžiams perskiepyti. Akiuojame liepos pabaigoje iki rugpjūčio vidurio. Galima akiuoti ir pavasarį sprogstančia akute. Paprastai akutė išpjaunama skydeliu nedaug išpjaunant medienos poskiepyje išpjaunamas skydelis su liežuvėliu įskiepio akutė užkišama už liežuvėlio ir aprišama skiepijimo juostele. Aprišimas nuimamas po 3-4 sav. Svarbu nesuvėluoti nuimti aprišimą, kad neįaugtų.

 

Sekančių metų pavasarį augalo dalis virš akutės, paliekant 1 cm stuobrelio, nukerpama. Jei akutė peržiemojo - ji išsprogsta ir auga norimas augalas. Jei akutė neprigijo ir neišsprogsta galima perskiepyti sudūrimu.