Šilauogės

Sodinės šilauogės pradėtos auginti xx amziaus pradžioje JAV. Šiuo metu plačiai auginamos visame pasaulyje. Lietuvoje auginamos nuo 1969 metų. Šiuo metu jau yra išvestų lietuviškų veislių.

Šilauoges auginti nėra sudėtinga, tačiau reikia žinoti kokių auginimo sąlygų jos reikalauja. Šilauogėms auginti ruošiamas substratas iš rugščių durpių, papuvusių pjuvenų, susmulkintų žievių, pridedant žemių. Patogiausia auginti sodinant eilėmis. Kasama tranšėja apie 70-80 cm pločio ir apie 40 cm gylio. Į tranšėją pilamos durpės, pjuvenos, pušų žievės ir viskas maišoma.

Šilauoges galim sodinti rudenį arba pavasarį. Geriausiai tinka 2-3 metų sodinukai. Svarbu sodinti gerai palaistytus krūmelius. Šilauoių derlius gausesnis bus, jei sodinsite kelias skirtingas veisles. Svarbu parinkti vietą, kad pavasarį nepasemtų vanduo, nes tai gali jas pražudyti. Sodinama kas 1-1,2 m . Sodinant daugiau krūmų tinka sodinti eilėmis tarp eilių paliekant apie 2-3 metrus. Pasodinus būtina palaistyti. Svarbu dažnai laistyti, kol šaknelės iš vazono substrato išaugs . Tai trunka apie 1-1,5 mėnesio. Tai ypač atsakingas momentas. Jei augalai karštą dieną apvysta, tai reiškia, kad jiems trūksta drėgmės.

Pasodintus šilauogių krūmus svarbu mulčiuoti pjuvenomis, nupjauta vejų žole, smulkintomis pušų žievėmis ir rugščia durpe. Tai padės apsaugot krūmus nuo piktžolių ir palaikys drėgmę.Naudojant pjuvenas kaip mulčą reikia trešiant padidinti azoto kiekį.

Paprastai šilauogės pradeda derėti 3 - 4 metais. Jei jos tinkamai prižiūrimos per 3 - 4 metus susiformuoja krūmas ir prasisdeda normalus derėjimas. Kai krūmai sutankėja pradedamas krūmų retinimas . Šilauogės paprastai genimos žiemos pabaigoje, iki pumpurų brinkimo. Pirmiausia reikia šalinti pakenktus ligų ir apdžiuvusius stiebus. Taip pat genime palinkusias ir prie žemės augančias šakeles.

Didžiausią žalą padaro šilauogėms grybinės ligos. Tai būtų degligė, stiebų vėžys, moniliozė, kekerinis puvinys, dėmėtligė. Daugumos grybinių ligų plitimą galima kontroliuoti fungicidais. Vegetacijos pradžioje galima naudoti įvairius vario preparatus: Champion, bordo mišinys. Degligę ir stiebų vėžį stabdo sisteminiai fungicidai , kurių veiklioji medžiaga yra benomilas . Jais purškiam prieš pat žydėjimą ir po jo, taip pat nurinkus uogas ir vegetacijos sezono pabaigoje.

Jei pastebejote kenkėjus tai dažniausiai būna amarai. Galima nupurkšti Decis, Fastac. Tačiau reikia žinoti, kad negalima purkšti likus 1 mėnesiui iki uogų rinkimo. Jei praleidote terminą , galima naudoti žolinius nuovirus.

Jei žydint šilauogėms numatomos šalnos , galima uždengti agroaudinio 1-2 sliuoksniais. Uogoms sirpstant svarbu apsaugoti nuo paukščių . Šilauoges reikia tręšti saikingai t. y. Pavasarį apie krūmelį galit pabarstyti 10-20 gr amonio sulfato, o taip pat kompleksinių trąšų, kur azoto minimalus kiekis. Antras tresimas bus po zydejimo tokiais pat kiekiais. Norint paršgštinti dirvą galima naudoti azoto , ortofosforo rugščių tirpalus, kuriu ph turi būti apie 3,5-4,5 .