Serbentai

Serbentai

 

Seni serbentų krūmai tolygiai derės jei kiekvienais metais bus atjauninami. Tai galime daryti pavasarį genėdami senus krūmus. Kadangi serbentai ir agrastai pradeda anksti vegetuoti, todel krūmus reikia retinti kaip galima anksčiau, pvz:. kovo - balandžio mėnesį. Genint šalinamos visos į vainiko vidų augančios , sužalotos , nesveikos, taip pat bestyrančios šakos ir ūgliai. Išretintas vainikas geriau peršviečiamas ir perpučiamas. Vainiko viduje augančios , gerai derančios šakutės paliekamos. Taip pat nešalinami yra ir jauni ūgliai.

Formuojant jaunus krūmus - pagrindo uglių paliekama 3 ar 4 stiprūs stiebai. Visi kiti patrumpinami iki 3 akutės. Kad palikti pagrindo ūgliai augtų norima kryptimi, juos galima šiek tiek atlenkti ir pririšti.

Jaunų serbentų ir agrastų stiebai per pirmuosius trejus metus po sodinimo patrumpinami1/3 jų ilgio.

Po krūmų genėjimo visas išpjautas augalo dalis kruopščiai surinkite ir kiek galima greičiau sudeginkite. Ant jų gali būti ligų sukėlėjų ir kenkėjų.

Pavasarį geriausias laikas purkšti nuo kenkėjų ir ligų, kai krūmų pumpurai jau išsprogę, bet dar nežydi.

Profilaktiškai purškiame 0,1 proc efektoriumi.

Taip pat pavasarį , kaip ir rudenį sodiname ir naujus serbentų krūmus. Dėl serbentų ankstyvos vegetacijos juos reiketų sodinti kuo anksčiau pvz.: nuo kovo pabaigos.

Serbentai pakenčia pusšešėlį, tačiau kur kas geriau dera auginami atviroje saulėtoje vietoje. Todel nereiketų jų sodinti labai arti jaunų vaismedžių. Augančio vaismedžio vainikas didėja, o pavėsyje atsidurusių uogakrūmių derlius gerokai sumažėja. Geriausiai geltonujų, raudonujų serbentų krūmus sodinti 1,5 m atstumu. Juoduosius serbentus reikėtų auginti 2 m atstumo tarpais. Kamieniniai serbentai sodinami 1 m atstumu, kadangi jie dažnai yra auginami viena eile.

Krūminiai serbentai dera gausiau nei kamieniniai, bet kamieniniai atrodys jūsų sode dekoratyviau .

Pavasarį reikėtų patręšti serbentus kompleksinėm trąšomis. Tai galima daryti barstant trąšas, o taip pat serbentų krūmus purškiant .

Krūmus gerai būtų mulčiuoti durpėmis, pjūvenomis ir vejų nupjauta žole. Mulčas padės išsaugoti drėgmę, apsaugos pokrūmius nuo piktžolių ir tuo pačiu bus puiki trąša.

Tos pačios rekomendacijos tinka ir auginant agrastus.