Rugpjūčio ir rugsėjo darbai

Rugpjūčio ir rugsėjo darbai

 

Rugpjūtis puikus metas ūkio tvarkymui  ir derliaus nuėmimui.  Taigi turim pasitikrinti ir suremontuoti kopėčias ir įrankius, kurių prireiks skinant vaisius. Taip pat reikia paruošti laikymo patalpas. Patalpų vėdinimo angos turi būti sutvarkytos, kad į jas nepatektų graužikai, vabzdžiai taip pat lapai ar kitokios medžiagos. Geriausia vėdinimo angas uždengti tankiu vielos tinkleliu. Vaisių neturėtume laikyti vienoje patalpoje su daržovėmis, pvz . bulvėmis ar kitais šakniavaisiais. Vaisiai labai greitai sugeria kvapus , todėl netenka gero skonio. Patalpoje su vaisiais galima laikyti konsekvuotų vaisių ir dažovių stiklainius.

 

 Rugpjūčio pradžioje pasodintos braškės jau kitais metais duoda  didesnį derlių. Sodinti reikia stiprius,gerai įsišaknyjusius , iš gerai derančių krūmų paimtus daigus.Geriausiai joms tinka priemoliai arba priesmėliai.  Kadangi vienoje vietoje vidutiškai braškės auga trejus metus ir ruošiant dirvą ją svarbu gausiai patręšti.  Atviroje saulėtoje vietoje braškės auga geriausiai, nors ir pavėsyje, duoda neblogą derlių. Sodinant braškių daigus, reikia žiūrėti, kad braškių kaklelis būtų sulig dirvos paviršiumi. Per giliai pasodinti daigai pirmaisiais metais paprastai nežydi. Per sekliai pasodintų daigų žiemą gali nušalti šaknies kaklelis ir daigas žus. Mulčiuoti daigai geriau prigyja, taip pat geriau auga ir geriau žiemoja. Mulčiavimui tinka durpės, kapoti šiaudai. Pasodinus reikia  gausiai lieti.

 

Sėklavaisinių vaismedžių vaisiai yra skynimo brandos ,kai truputi pasukti į šoną lengvai nusiskina. Rūpestingai nuskinti ankstyvųjų veislių obuoliai ir kriaušės ilgiau laikos. Ankstyvųjų veislių vaisių neneškite į patalpą kur laikysite vaisius per žiemą.

 

 Vaismedžių šakas reikia paremti, kad neišlūžtų .Gausiai derančias žemakamienių vaismedžių šakas geriausia paremti  kartimis ir virvėmis. Medžio aukščio kartis statoma prie vaismedžio liemens. Nuo jos  viršūnės virvėmis ar viela parišamos atskiros sakos. Viela prie šakų tvirtinama ką nors padėjus,kad nepažeistų žievės. Aukštesnių vaismedžių šakas galime paremti ramsčiais. Šakas paremkite taip, kad jos vėjo linguojamos nesitrintų į ramstį. Tarp ramsčio ir šakos gerai būtų padėti dviracio padangos gabalą ar ką panašaus, o kad ramstis nesmigtų į žemę galima prikalti skersinę lentelę.

 

Nepalikite ant medžio ligotų vaisių, juos nuskinkite. Ligos sukėlėjai ant vaisių toliau vystosi, sudaro sporas,kuriomis plinta liga. Šių vaisių nemaišykite su sveikaisiais . Surinkite atskirai ir sunaikinkite.Skindami sėklavaisių vaisius nuo medžių , čia pat rūšiuokite juos. Visus rauplių pažeistus, kirmelėtus ir kitokius prastos kokybės vaisius dėkite atskirai ir tuoj pat vartokite. Rugsėjo mėnesį sode gausu krituolių, kuriuos reikia periodiškai rinkti. Dažniausiai tokie vaisiai yra kirmelėti. Iš jų išlindusios lervos virsta lėliukėmis. Šito neatsitiks, jei kartą per dieną surinksite nuo medžių nukritusius vaisius.

 

Kadangi rugpjučio mėnesį oras dar gana karštas tai dekoratyvinius augalus vis dar reikia laistyti.  Nuo rugpjūčio pabaigos galima sodinti  ir persodinti visus spygliuočius ir lapuočius augalus. Kad sumažintume naujai pasodintų augalų drėgmės garavimą galime žemę apie šaknis uždengti kokiu audiniu arba apmulčiuoti nupjauta vejų žole,kad padetų išsaugoti drėgmę ir augalui būtų lengviau prigyti. Kad  gerai žiemotų, visus spygliuočius ir visžalius augalus nuo rugsėjo pabaigos, nepaisant oro, reikia ir toliau  laistyti. Jei žiemą šie augalai ir nukenčia, tai dažniausiai ne nuo šalčio, o nuo sausros.

 

Vaismedžius  ir dekoratyvinius augalus genime iki rugpjūčio vidurio,  nes augalams reikia pasiruošti žiemai.

 

Obelų veisles, kurias labai puola amarai, rugpjūčio mėnesį reikia ypač kruopščiai tikrinti.

 

Liepos mėnesį akiavimu paskiepytas rožes, neprigijus akutei, rugpjūčio mėnesį galima skiepyti pakartotinai. Tai darome žemiau arba priešingoje stiebo pusėje. Akiuoti  rožes galima visą rugpjūčio mėnesį.

 

 Kai kurie dekoratyviniai krūmai rudenį pasipuošia ryškių spalvų vaisiais, kadangi jie yra iš dalies nuodingi, paaiškinkite vaikams, kad jų negalima valgyti. Šie augalai: žalčialunkis, gebenė, raugerškis, jazminas, ožiakšnis, kukmedis.

 

Sodo dalį kur  planuojate sodinti vaismedžius, rugsėjo mėnesį du kartus apdorokite cheminiais preparatai,  nuo dirvoje esančių kenkėjų. Tai padės išnaikinti dirvoje esančias karkvabalio lervas, kurios gali padaryti didelę žalą jaunų vaismedžių šaknims.

 

Vėliausiai rugsėjo pradžioje sudarykite norimų sodinti vaismedžių ir vaiskrūmių sąrašą ir kreipkitės į medelyną.