Rudens darbai
Dirvą , kurioje iš rudens nieko nesodinsit , perkaskite ar suarkite ir palikite stambiais grumstais per žiemą. Sušalęs lietaus ar sniego vanduo suardis didelius žemės gabalus ir dirva pasidarys puri.
Organines trąšas verta berti tik į paviršinį sluoksnį, nes kitaip sudurpėja ir virsta menkavertėmis. Geriausia organines trąšas, tokias kaip mėšlą, durpes, kompostą paskleisti jau ant perkastos dirvos ir negiliai įmaišyti kastuvu. Kalkes berkite į perkastą dirvą ir maišykite kauptuku. Jei dirva gerinama mesėlu, kalkių berti negalima, nes tada pranyks mešle esantis azotas.
Jei norite rudenį trešti dirvą , tai pakaks trąšų turinčiu kalio ir fosforo azoto turinčiu trąšų geriau nenaudoti , nes išsiplauna per žiemą.
Dirvai trešti tinka tik medžio pelenai.
Naudojant kompostą , mes dirvą praturtinam sliekais , kurie pagerina dirvą.
Laikas padėti laistymo žarnas ir purkštukus į pastogę, prieš tai įsitikinus , kad juose nėra vandens.
Gerai būtų ir sodo baldus sudėti į pastogę.
Pasirūpinkime paukščių lesyklomis dar nepasnigus.
Sode kaip ir darže reikėtų laikytis sėjomainos. Ten kur augo obelis nesodinkite vėl obels. Ten kur augo sėklavaisiai geriau sodinti kaulavaisius. O geriausia sodinti ten kur joks vaismedis dar neaugo.
Vaiskrūmiams ir vaismedžiams labiau tiks nerūgščios dirvos. Rūgstingumą galima sumažinti kalkėmis, dolomitmilčiais, malta kreida.
Nukritus lapams vaismedžius gerai būtų nupurkšti vario sulfatu.
Kad žolė gerai žiemotų apie spalio vidury gerai būtų ją nupjauti ir sugrėbstyti.
Patikrinkite , kad alpinariumo augalai nebūtų užkloti nukritusiais lapais, nes tai gali pražudyti augalus.
Tikrinam tvorą ar neskylėta , kad apsisaugotume nuo kiškių.
Prieš žiemą tepam spynas, durų ir vartų vyrius ,kad nesurūdytų.
Išpilame vandenį iš rezervuarų, juos uždengiam, o jei galim apverčiam, kad sušalęs vanduo nesuplėšytų jų.
Taip pat turime išleisti vandenį iš vandentiekio, o čiaupą palikime atsuktą.
Vynuoges gerai būtų pridengti žiemai,jei įmanoma nuimti nuo špalierų ir prilenkti. Vynuoges jaunas, o taip pat jautresnias veisles šalčiui prilenkti prie žemės paviršiaus ir pridengti. Tinka eglišakiai.
Baltinimas apsaugo medžius nuo šalčioplaišų, todėl tai darome rudenį. Nuo vaismedžių prieš baltinant reikėtų nuo kamieno ir storų šakų nukrapštyti žievės atplaišas . Valant svarbu nepažeisti jaunos žievės . Gerai yra patiesti ką nors po medžiu , kad galima būtų surinkti atplaišas, nes juose būna kenkėjų. Tai ką surinkote skubiai sudeginkite .Kalkių pienas ne tik sunaikina ligos sukėlėjus ir kenkėjus ,bet balta spalva atmuša saulės spindulius ir medžių kamienai mažiau nukenčia nuo saulės.
Iš po medžių reikia surinkti visus nesveikus vaisius ir sunaikinti užkasant.
Kovokite su graužikais juos nuodijant ar naudojant spastus.