Liepos ir rugpjūčio darbai

 

Liepos ir rugpjūčio darbai:

 

 Dauguma darbų , kuriuos dirbome  birželio mėnesį tokius kaip  laistymą, ravėjimą, mulčiavimą  bei purškimą tesiame  ir liepos  bei  rugpjūčio mėnesiais. Vaiskrūmius , vaismedžius  ir dekoratyvinius augalus tręšiame iki liepos vidurio, o genime iki rugpjūčio vidurio,  nes augalams reikia pasiruošti žiemai.

 Puikus laikas pasirūpinti mėšlu, nes jei kompostuosime mėšlą dabar turėsime puikią trąšą dirvai rudenį. Sunkiam dirvožemiui tiks arklių, o smėlio dirvai – karvių arba kiaulių mėšlas. Paukščių mėšlą reikėtų kompostuoti , nes jame daug amoniako ir gali pakenkti augalams. Įvairaus mėšlo mišinys tinka visiems dirvožemiams. Komposto krūvos kraunamos pusiau pavėsingoje vietoje.  Kompostavimo sluoksnis neturi išdžiūti ir geriau būtų  uždengti. Tai apsaugos ir nuo piktžolių.  Komposto krūvas reikia bent kartą per metus perkasti. Tai gerai būtų daryti liepos mėnesį. Puikus būdas yra talpose su vandeniu rauginti išrautas žoles, vejų žolę ir organines atliekas, tačiau reikia laikyti sandariai uždarius , dėl nemalonaus kvapo, galima  talpą aprišti plėvele. Naudoti laistymui po 2-3 savaičių rauginimo. 

Karštu vasaros metu svarbus yra dirvos purenimas. Tai darom visur , ne tik darže.  Kiekvieną kartą po lietaus ar laistymo. Mulčiuotos dirvos nepurenam. Purendami dirvą kauptuku nudirbsim du darbus, ne tik išpurensim ,bet ir išravėsim.Purenimas sumažina dirvos džiovimą.

Vasarą laistymo bakuose veisiasi  uodų lervos . Reiketų uždengti talpas arba prieš pildant jas gerai išvalyti.  Jei baseine ar tvenkinyje užveisit žuvų, pvz. karosų taip pat  mažiau kentėsite nuo uodų.

Globokite rupūžes ir varles, nes jos sunaikina daug šliužų ir kitokių kenkėjų. Vaikams paaiškinkite, kad jos geros.  Taip pat papasakokite vaikams apie boružes , kurių negalima gaudyti, nei naikinti, nes ne tik vabzdžiai ,bet ir jų lervos minta amarais.

Vasarą baseinuose nereikėtų keisti vandens, o tik prireikus papildyti. Vandens keitimui jautrūs daugelis vandens  augalų, o taip pat labai susidrumsčia vanduo.

Svarbiausi darbai nušienavus veją yra tręšimas ir laistymas. Jei nušienavom veją ir pasitaikė sausi orai , tai nelaistoma veja gali išdegti. Veją tręšiam 2-3 kartus per sezoną ir trąšas barstom kai žolė sausa.  Tik pirmą kartą nušienautos  naujai pasėtos  vejos netręšiame. Taip pat jei norime įrengti naują veją , žolę dar galim sėti liepos mėnesį. Jei pasėta žolė karštu oru nebus reguliariai laistoma , veja bus reta , lopiniuota. Dažniausiai dėl maisto medžiagų stokos nevienodai  želia žolynas, auga vienmetės piktžolės. Jei vejoje išplito piktžolės, tokios kaip kiaulpienės, usnys ar dobilai  lengviausiai jas išnaikinsit  purkšdami  herbicidais, griežtai  besilaikydami  jų naudojimo taisyklių.

Liepos mėnesio pradžioje galima kirpti gyvatvores, pakanka pašalinti metūglių viršunes. Įtemkite virvę norimame kirpti aukštyje ir gyvatvorės viršus bus lygus. Taip pat turime nepamiršti gyvatvorių laistyti ,nes joms reikia daugiau vandens negu paprastai manoma.

Dekoratyvinių krūmų nužydėjusius žiedus, kurių vaisiai neišvaizdūs geriau yra pašalinti, kol dar neužsimezgė sėklos, nes taip yra silpninami metūgliai.   Dabar  yra  puikus metas genėti dekoratyvinius krūmūs , nes pašalindami  senas sakas   tuo pačiu atnaujiname  ir suformuojame  juos gražesnius ir sveikesnius.

Liepos mėnesį išbertos trąšos skatina kaulavaisių ir sėklavaisių vaismedžių žiedinių pumpurų susidarymą kitiems metams. Liepos mėnesį reiktų patręšti visus vaismedžius.Trąšos (50-60g/m2) pažemiuose beriamos šiek tiek toliau nuo vainiko ribų. Įmaišius kauptuku , palaistoma, kad maisto medžiagos pasiektų šaknis. Patręšus liepos mėnesį naudos gauna ir dar augantys vaisiai, todėl šio tręšimo nereikėtų atidėti, nes jei stinga maisto medžiagų, gausiai derantys vaismedžiai dalį vaisių numeta.

Trešnių vaisiai skinami su koteliais, o vyšnias skinkite be kotelių, nes skinant vyšnias su vaiskočiais , padaroma žala vaismedžiui, nes nuplešiama prie vaiskočio pagrindo esanti akutė. Trešnes ir vyšnes reiketų genėti tuoj po derliaus nuėmimo. Genint padarytos žaizdos suspėja iki žiemos  užgyti.

Laiku neparemtos nuo vaisių linkstančios medžių  šakos  gali nulūžti arba atplyšti. Šakas paremkite taip, kad jos vėjo linguojamos nesitrintų į ramstį. Tarp ramsčio ir šakos gerai būtų padėti dviracio padangos gabalą ar ką panašaus, o kad ramstis nesmigtų į žemę galima prikalti skersinę lentelę.

Kad nepažeistume krūmų serbentų uogas turime skinti atsargiai, nes kartu su keke nuplėšiamas lapas ir pažeidžiama lapo pažastyje esanti akutė. Nuėmus derlių, senus serbentų ir agrastų krūmus galima retinti. Rugpjūčio mėnesį retinti lengviau, nes augalas nenumetė lapų ir geriau matyti kurios šakos tankina krūmą.

Liepos mėnesį beveik visus anksti žydinčius svogūninius augalus galima iškasti iš žemės.  Kasam kai pagelsta antžeminė augalo dalis, tik tada svogūnai būna susiformavę .

Vienmečius ir dvimečius vaismedžius reikia stebėti, kad neaugintų dviejų viršunių, nes ateityje esant gausiam derliui augalas gali plyšt pusiau.  Formuojant dekoratyvinių formų vaismedžius  jų šakų viršutiniai  ūgliai atlenkiami norima kryptimi, kol dar nesumedėjo. Tai tinka ne tik špalierais formuojamiems,bet ir laisvai augantiems vaismedžiams .Ir rugpjūčio mėnesį ūgliai dar gana minkšti ir juos vis dar lengva atlenkti į norimą padėtį.

Braškės turi būti laistomos ir nuėmus derlių, nes ateinančių metų derliaus žiedai formuojasi vasarą. Jei truks drėgmės derlius bus menkesnis.

Vis dar stebėkite ar augalų neužpuolė amarai, jų naikinimui galite naudoti  šiuos insekticidus: Actara 25WG, Fastac 50 EC, Decis mega 50 EW.

  Kiek galima anksčiau reikia ties dirvos paviršiumi nupjauti nuderėjusius aviečių stiebus. Kiekviename krūme paliekam 4-6 stipriausius stiebus. Tuo būdu pagerinam pirmamečių ūglių augimo sąlygas.