Kininis Citrinvytis (kininė šizandra)

 

Kininis Citrinvytis (schisandra chinensis)

 

Tolimųjų rytų vijoklinis augalas , kuris gydomųjų sąvybių dėka prilyginamas ženšeniui. Citrinvyčio sėklos – senas kinų liaudies medicinos vaistas. Jomis gydoma tuberkuliozė , bronchinė astma ,bronchitas, skranžio, žarnyno, kepenų, inkstų sutrikimai , mažakraujystė ir kitos organizmą sekinančios ligos. Vaisiai,lapų ir žievės antpilai efektyviai gydo skorbutą. Kinų liaudies medicinos gydymas nuo dizenterijos patvirtintas ir šiuolaikinės medicinos. Taip pat šviežios ir džiovintos  citrinvyčio uogos bei sėklos nuo senų senovės vartojamos kaip stimuliuojantys  ir  tonizuojantys vaistai, nes šalina nuovargį ir suteikia žvalumo. Žmogus šio augalo dėka gali  įveikti nuovargį, depresiją, atstatyti darbingumą ir pagerinti regėjimą.

Visos šio augalo dalys: uogos ,lapai,stiebai ir šaknys turi medžiagų, kurios veikia tonizuojančiai centrinę nervų sistemą , stimuliuoja širdies ir kraujagyslių veiklą, pakelia arterinį kraujospūdį. Todėl  naudojant citrinvyčio nuovirus,užpilus, taip pat bet kokį savo gamybos vaistinį preparatą labai svarbu atsargiai vartoti juos  ir būtinai  pasitarti su gydytoju. Svarbu žinoti, kad citrinvyčio negalima vartoti susinervinus,  esant nemigai ir širdies veiklos sutrikimams , padidėjus kraujospūdžiui.

 Citrinvytis žinomas ir seniai auginamas Lietuvoje. Citrinvytis pakenčia 30  laipsnių  šaltį , o taip pat yra atsparus ligoms ir kenkėjams. Augalas nelepus, bet turi kelias auginimo  ypatumus, į kuriuos būtina atsižvelgti.

Citrinvyčiai mėgsta šiltas, šviesias ir nuo vėjų apsaugotas vietas.  Pirmais metais po pasodinimo augalas kenčia nuo tiesioginių saulės spindulių , todėl reikėtų juos apsaugoti įrengus jiems  laikiną pavėsį. Augdamas nedideliame pavėsyje citrinvytis greičiau išleidžia į viršų ūglius ir greičiau pradeda derėti, bet dera ne taip gausiai , kaip auginamas šviesioje vietoje . Būtinos atramos,  nes auginant be jų augalas neformuoja žiedų ir gali net  sunykti. Linkęs netolygiai derėti , vienais metais dera menkai  , kitais metais duoda gausų derlių. Tai priklauso nuo žiedų susiformavusių tais metais, jei daugiau kuokelinių (vyriškų), tai derlius bus negausus. Jauni krūmai dažniausiai suformuoja vyriškus žiedus, o vyresni turi panašų vyriškų ir moteriškų žiedų santykį.

Citrinvyčio krūmai tinka vertikaliam pavėsinių, verandų, sienų apželdinimui. Kadangi tai vijoklinis augalas (liana) ir stiebo ilgis būna  4 - 8 m, tai besivydami stiebai apie atramas gali pasiekti 2-5 m aukštį. Labai svarbu, kad pasodintas galėtų vytis vertikaliai atramomis.  

Augalai gerai dera auginami priesmėlio ir priemolio dirvožemiuose. Netinka užsemiamos arba labai sausos dirvos. Citrinvyčių šaknys yra paviršinės ir pasiskleidusios 5-15 cm gylyje, todėl tinka įterpti organines medžiagas į dirvą perkasant 20-30 cm gylyje.

Duobės sodinimui kasamos 70 cm pločio ir 50 cm gylio. Dugnas yra užpilamas  10 cm storio skaldos, žvyro ar stambaus smėlio sluoksniu. Tai pagerina aeraciją. Citrinvytis nemėgsta persodinimo, todėl svarbu ,kad šaknys neapdžiūtų. Pasodintus krūmus sreikia gerai palieti, apmulčiuoti ir užpavėsinti, kol jie prigis. Krūmai sodinami pavasarį arba rudenį 1,5-2 m atstumu vienas nuo kito. Gyvatvorėms apželdinti atstumus tarp krūmų galima sumažinti iki 0,5-0,8 m. Pasodintiems krūmams reikia įrengti 2-3 m atramas . Jei auginama pasienyje, tai ištempiamos vielos, kurios tvirtinamos vertikaliai ir 10 cm atitraukiamos nuo sienos.

Genėti galima ištisus metus ,išskyrus pavasarį , kai iš žaizdų teka sultys. Derantys krūmai yra genimi išpjaunant senus, nederančius stiebus. Taip pat išpjaunamos ir naujai iš šaknų želiančios atžalos, jei jos nereikalingos krūmo formavimui. Kad krūmas labai nesutankėtų, patrumpinam ir šoninius uglius, palikdami iki 10 akučių.

Krūmai tręšiami organinėmis trąšomis (2-3 kg į kvad. metrą), jas reikia paskleisti kaip mulčą. Kasinėti aplink krūmą negalima,kad nepažeisti paviršinių šaknų. Pavasarį gerai būtų patręšti amonio salietra (50 g į kvad. metrą), o vasarą fosforo ir kalio trąšomis, į 1 kvad. metrą išberiant po 30-40 g superfosfato ir kalio druskos.

 Vasarą krūmai laistomi, ravimi, mulčiuojami, atsargiai purenama dirva. Citrinvytis atsparus ligoms, jo nepuola kenkėjai, todėl chemikalai nenaudojami. Peržiemoja neuždengtas.

Citrinvytis dera 4-5 metais po pasodinimo. Daugiausiai veikliųjų medžiagų yra uogose. Jos prinoksta rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje ir nenuskintos ilgai laikosi ant krūmo. Jos ryškiai raudonos,  apvalios ir nedidelės - 5-10mm skersmens,su kaiuliukais,  kekėse būna po 5-20,  Uogos rūgščios ,specifinio skonio, tinka perdirbimui.Gali būti spaudžiamos sultys, verdamos uogienės ir tiesiog džiovinamos.  Produktai iš šių uogų būna gražios spalvos , citrinos skonio ir aromato. Uogos turi daug cukraus, rūgščių,vitaminų C ir E , karotino,pektino, šizandrino.