Apsauga nuo kenkėjų ir ligų

Apsauga nuo kenkėjų ir ligų

 

Vaismedžių derliaus nuostoliai dėl ligų ir kenkėjų gali būti dideli. Pakenktų augalų derlius ne tik  sumažėja, bet ir vaisiai  būna prastesnės kokybės. Todėl svarbi sodų apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Labai svarbu tinkamai parinkti vaismedžių veisles, kurios mažiau ar visiškai neserga.

 

Sodininkam mėgėjam svarbu nesodinti rauplėms jautrių vasarinių obelų veislių: pvz. Geneva early, Melba , o taip pat žieminių veislių Ligol, Cortland, Noris, Paula Red, Lobo.

Norint užsiauginti šių veislių sveikus obuolius būtina medžius purkšti nuo rauplių kas 10 dienų.

 

Nerekomenduojama kriaušių veislė Vasarinė sviestinė. Jautri puviniui – supūva dar neprinokę vaisiai.

 

Kovoje su kenkėjais ir ligomis naudojami biologiniai, mechaniniai, cheminiai metodai. Vienas iš efektyviausių ir plačiausiai naudojamas yra cheminis metodas.

 

Tačiau naudojant chemines priemones reikia atminti, kad jos nuodingos, ne tik kenkėjui, bet ir gyvai gamtai. Taip pat labai svarbu laikytis saugos priemonių dirbant su augalų apsaugos produktais. Svarbu yra laikytis cheminių priemonių nurodytų koncentracijų.

 

Geriausi purškimo rezultatai būna, kai purškiame ūkanotą, nevėjuotą dieną. Geriausia purkšti ryte ar vakare. Nepurkšti karštą, saulėtą dieną, nes galima apdeginti augalus. Jei po purškimo praėjus 1 ar 2 valandom palijo - gerai būtų pakartoti purškimą.

 

 

Ankstyvą pavasarį nuo kenkėjų ir rauplių galima purkšti 5 % karbamido tirpalu, tai sumažina žiemojančių kenkėjų kiaušinėlių.

 

Paprastai sode pakanka augalus nuo kenkėjų nupurkšti 2-3 kartus. Žalio kūgio - žiedpumpurių rausvėjimo tarpu purškiama šiais insekticidais : Actara 25WG, Fastac 50 EC, Decis mega 50 EW, Vertimec 018 EC. Antrą kartą purškiame vainiklapiams byrant.

 

Kovai su kenkėjais nenaudoti to pačio insekticido daugiau kaip 3 kartus, nes kenkėjai įgauna atsparumą.

 

Nuo ligų t. y. rauplių, rūdžių, puvinių purškiama šiais preparatais : Score 250 EC, Champion 50 WP, Topaz 100 EL.

 

Norint geriau apsaugoti kriaušes nuo rudžių būtina kartu purkšti ir kazokinius kadagius , kurie yra šios ligos pernešėjai.

 

 

Norint apsisaugoti nuo vaisių rudojo puvinio – moniliozės, ligos kuria serga visi kaulavaisiai ir sėklavaisiai. Svarbu nepalikti ant vaismedžių kabančių vaisių “mumijų“. Tai pagrindinis ligos užkratas ligai sukelti. Apnikti vaisiai pūva, mumifikuojasi ir dažnai lieka kaboti ant šakų ilgą laiką. Todėl visus ant medžių kabančius vaisius pašalinkite ir sudeginkite.